ROZPOCZYNASZ / WZNAWIASZ / WYKREŚLASZ / ZAWIESZASZ

data aktualizacji: ponad rok temu 22.12.2015, odsłon: 10355, ~Aneta Kuszyk-Baran
A A A     PDF

Podziel się linkiem ze znajomym.

ROZPOCZYNASZ / WZNAWIASZ / WYKREŚLASZ / ZAWIESZASZ

prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej

Przeczytaj koniecznie!

Informacja dla płatników składek

         Przypominamy, że rozpoczynając lub wznawiając działalność gospodarczą, jesteś jako płatnik składek zobowiązany złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

         Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność od pierwszego dnia danego miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami.

          Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność w trakcie miesiąca, to składasz za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pomniejszonymi proporcjonalnie składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz pełną kwotą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za następny miesiąc natomiast zobowiązany jesteś złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami.

       Na podstawie tak złożonych dokumentów ZUS będzie mógł sporządzać za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za następne miesiące.

          Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność w trakcie miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

         Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność od pierwszego dnia następnego miesiąca i jesteś zwolniony ze składania ZUS DRA, Zakład sporządzi za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za ostatni miesiąc prowadzonej działalności.

 

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.).

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -