Rewitalizacja od dawna jest przedmiotem polityki rozwoju Miasta Puławy. Miasto Puławy prowadzi działania rewitalizacyjne od roku 2004. Proces rewitalizacji Puław podlegał szczegółowemu planowaniu i podejmowaniu zintegrowanych kompleksowych działań. Zrewitalizowane zostały m.in. tereny powojskowe, tereny nadwiślańskie, tereny rekreacyjne w obszarach osiedli mieszkaniowych. Z zaplanowanych 87 projektów ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Puławy na lata 2007-2015 w całości zrealizowano ponad połowę, 13 projektów zrealizowano częściowo, a 15 jestw trakcie realizacji lub zaplanowano ich realizację na najbliższe lata. Nie zrealizowano jedynie 12 z zaplanowanych inwestycji. Projekty, których nie udało się sfinalizować oraz te, które zrealizowano częściowo, mogą być realizowane w nowym okresie programowania pod warunkiem, że znajdą się w granicach nowo wytyczonych obszarów rewitalizacji w m. Puławy.
Przykładowe działania rewitalizacyjne prowadzone przez Miasto Puławy w latach 2007-2012
Krok po kroku: jak opracowaliśmy Program Rewitalizacji dla Miasta Puławy?
Prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r. prowadzone były w oparciu o podjętą w dniu 26 marca 2015r. przez Radę Miasta Puławy Uchwałę Nr VI/67/15.
Powołano Zespół Koordynacyjny ds. Programu Rewitalizacji, w składzie którego są przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych, instytutów naukowych, ośrodka pomocy społecznej, urzędu pracy, rady miasta, spółek miejskich i urzędu miasta. Wspomnieć należy, iż skład Zespołu w dniu 17 sierpnia 2016r. został poszerzony o przedstawicieli: Puławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Młodzieżowej Rady Miasta Puławy.
Miasto Puławy prowadziło rewitalizację w oparciu o wytyczne Ministerstwa Rozwoju i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W pierwszej kolejności przeprowadzona została ocena stopnia i skutków wdrażania dotychczasowego Programu Rewitalizacji 2007-2015. Następnie zgromadzone zostały dane ilościowe dla każdej ulicy w Puławach. Wyznaczono wstępne obszary rewitalizacyjne w Puławach (A – Centrum, B – Włostowice, C – Niwa, D – Wólka Profecka, E – osada Pałacowo-Parkowa) w oparciu o analizę wskaźnikową, która pozwoliła wytypować fragmenty naszego miasta, gdzie obserwuje się szczególną koncentrację negatywnych zjawisk społecznych, środowiskowych, przestrzennych, gospodarczych. W efekcie opracowane zostały Założenia do Programu Rewitalizacji m. Puławy tj. część analityczno-diagnostyczna.
W efekcie opracowano projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Puławy. Opracowany dokument zawiera także etap wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz monitorowanie procesu rewitalizacji z uwzględnieniem działań z zakresu partycypacji społecznej mieszkańców i innych interesariuszy rewitalizacji.
Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r. został pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Rady Miasta Puławy. 22 grudnia 2016r. do Rady Miasta Puławy przedłożono powyższy projekt dokumentu wraz z projektem uchwały w sprawie przyjęcia LPR Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r.
Ponadto projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r. został przesłany do weryfikacji prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, który zaproponował wprowadzenie w dokumencie LPR określonych rekomendacji.
Wskazane rekomendacje przez UMWL w Lublinie zostały ujęte w ostatecznym dokumencie LPR Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r., uchwalonym przez Radę Miasta Puławy w dniu 30 marca 2017r.
Wspomnieć należy, iż posiadanie dokumentu LPR jest niezbędne do pozyskiwania funduszy europejskich na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego
Pomoc Techniczna 2014-2020
W sierpniu 2017 roku, po ogłoszeniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego kryteriów wyboru projektów w ramach działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich RPO WL 2014-2020, podjęta została decyzja o dokonaniu korekty zapisów dokumentu w taki sposób by precyzyjnie określić przedsięwziecia planowane do złożenia wniosku w ramach wspomnianego działania 13.3.
Interesariusze rewitalizacji zaproszeni zostali do udziału w aktualizacji dokumentu. Na stronie umieszczone została informacja następującej treści:
"Informujemy, że Miasto Puławy przystępuje do aktualizacji dokumentu „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r.”
Aktualizacja dokumentu będzie dotyczyła doprecyzowania zakresów zadań planowanych do realizacji, w ramach ujętych w „Lokalnym Programie Rewitalizacji” projektów i przedsięwzięć oraz ewentualnego wprowadzenia nowych, które są istotne dla obszaru rewitalizacji.
W związku z powyższym, wszyscy zainteresowani w terminie od 28 września do 9 października 2017r. mogą składać stosowne WNIOSKI o dokonanie zmian w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r.”. W przypadku zgłoszenia nowego przedsięwzięcia, konieczne będzie wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIA PROJEKTU.
Wnioski i/lub formularze w formie elektronicznej lub pisemnej należy składać na adres: Urząd Miasta Puławy ul. Lubelska 5 lub na e-mail: projekty@um.pulawy.pl.
W przypadku pytań i wątpliwości informacji udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Puławy tel. 81 458-61-09 lub 81 458-61-10."
Na sesji Rady Miasta Puławy w dniu 26 października 2017r. podjęto Uchwałę Nr XLII/417/17 przyjmującą Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r. (Aktualizacja).
+ | - |
Informacja Lubelskiej Fundacji Rozwoju - Polski Fundusz Gwarancyjny Sp. z o.o. Oddział w Puławach Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć. Gdzie po pożyczkę unijną? Do...
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) zaprasza do uczestnictwa w cyklu webinariów, podczas których zaprezentowane zostaną instrumenty finansowe oferowane przez ARP S.A. małym i średnim...
Uchwała nr XVIII/189/20 Rady Miasta Puławy z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych z tytułu oddania nieruchomości w najem,...