W roku 2019, Miasto Puławy przeprowadziło monitoring strategiczny i ewaluację Strategii Rozwoju Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030 r.
Prezydent Miasta Puławy w Zarządzeniu Nr A/138/19 z dnia 15 lipca 2019 r. określił harmonogram przeprowadzenia monitoringu oraz formularze_karty monitoringowe.
Z przeprowadzonego monitoringu strategicznego za okres 4 lat opracowany został „Raport o stanie realizacji SRMP do roku 2020 z perspektywą do 2030 r. za okres 2015-2018”, który przedłożono Radzie Miasta Puławy.
W grudniu 2013 roku Rada Miasta Puławy podjęła uchwałę Nr XL/441/13 o przystąpieniu do opracowania „Strategii Rozwoju Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r.”. Dokument ten zastępuje obowiązującą dotychczas „Strategię Rozwoju Miasta Puławy na lata 2007-2015” przyjętą uchwałą Nr IX/81/07 Rady Miasta Puławy z dnia 31 maja 2007r. Analiza stopnia realizacji celów i zadań strategicznych oraz ich aktualności stanowiła podstawę do opracowania niniejszego dokumentu.
Dotychczas obowiązująca Strategia wytyczała trzy cele strategiczne:
W ich ramach wyznaczone zostały cele pośrednie i zadania strategiczne, które miały prowadzić do osiągnięcia celów, a w konsekwencji realizacji przyjętej wizji rozwoju. Cele te, obejmując swym zasięgiem szeroki obszar zagadnień związanych z rozwojem Miasta, zasadniczo nie straciły na swej aktualności. Wyjątek stanowi jedynie ostatni z nich. Ponieważ jakość życia na terenie Puław ocenić należy wysoko, cel ten został przeformułowany i obecnie brzmi „Utrzymanie wysokiej jakości życia na terenie Puław”. Przewartościowaniu i częściowej dezaktualizacji natomiast uległy cele pośrednie i zadania strategiczne.
Na decyzję o przystąpieniu do prac nad Strategią złożyło się szereg różnorodnych czynników:
Horyzont czasowy Strategii obejmuje lata do 2020 roku z perspektywą do roku 2030. Rok 2020 wyznacza koniec bieżącego okresu programowania środków europejskich, przy pomocy których finansowane będą kluczowe inwestycje miejskie. Ponieważ jednak zarządzanie strategiczne jest procesem ciągłym, a znaczna część zadań wskazanych w Strategii realizowana jest w sposób stały, uznano za zasadne przedłużenie perspektywy czasowej dokumentu o kolejną dekadę.
Wiele wskazanych w Strategii kierunków działania nie przyniesie żadnych rezultatów w perspektywie najbliższych kilku lat. Dotyczy to w szczególności zadań związanych z promocją zamieszkania i pozostawania w Puławach. Jest to w długiej perspektywie jedno z podstawowych wyzwań stojących przed wspólnotą samorządową, niemniej jednak niektóre efekty podejmowanych działań mogą być widoczne na poziomie statystycznym dopiero po 5-6 latach. Z tego punktu widzenia uznano również za słuszne, by okresu wdrażania i monitorowania postępów działań wpisanych w niniejszą Strategię nie ograniczać do 2020 roku, ale by rozciągnąć to na kolejny okres.
Ważnym motywem wydłużonej perspektywy obowiązywania niniejszej Strategii jest także fakt wykształcenia się procedur modyfikowania jej treści w trybie związanym z monitoringiem strategicznym. Prawidłowe zastosowanie procedur opisanych w dokumencie daje możliwość utrzymania aktualności Strategii w długim okresie.
+ | - |
Informacja Lubelskiej Fundacji Rozwoju - Polski Fundusz Gwarancyjny Sp. z o.o. Oddział w Puławach Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć. Gdzie po pożyczkę unijną? Do...
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) zaprasza do uczestnictwa w cyklu webinariów, podczas których zaprezentowane zostaną instrumenty finansowe oferowane przez ARP S.A. małym i średnim...
Uchwała nr XVIII/189/20 Rady Miasta Puławy z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych z tytułu oddania nieruchomości w najem,...